Patrioto! Napisz i opublikuj swój artykuł Dodaj zdjęcia i filmy Zostań Lokalnym Patriotem24 Załóż konto! Publikuj!


Cała autostrada A1 bezpłatna dla samochodów osobowych i motocykli


Cała autostrada A1 bezpłatna dla samochodów osobowych i motocykli

Od 4 września 2023 r. od godz. 12:00 cała autostrada A1 jest bezpłatna dla pojazdów osobowych oraz motocykli, łącznie z odcinkiem koncesyjnym. Bezpłatny jest więc przejazd trasą o długości 567 km od przejścia w Gorzyczkach do Trójmiasta.

— Zgodnie z zapowiedzią kontynuujemy politykę uwalniania autostrad od opłat za przejazd samochodami osobowymi i motocyklami. Odcinki państwowe są już bezpłatne, wprowadziliśmy wakacyjne zwolnienie za przejazd A1 na trasie Gdańsk – Toruń, a rząd przyjął w ostatnich dniach uchwałę o zwolnieniu tego odcinka z opłat także po 4 września 2023 r. Wielką zmianą na lepsze jest to, że opłaty nie będą pobierane we wszystkie dni tygodnia — powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

— Nasi poprzednicy wprowadzali opłaty na autostradach czyniąc je trudno dostępnymi dla zwykłego kierowcy. My odstępujemy od tej polityki, zapewniając bezpłatny przejazd po drogach najwyższej klasy kierowcom pojazdów osobowych oraz motocykli. Jednocześnie zakończyliśmy budowę ciągów autostradowych łączących Polskę, tj. autostrady A1 oraz A4. Niedługo zakończymy budowę autostrady A2, a w niedalekiej przyszłości rozbudujemy odcinki autostrad A1, A2 i A4 o kolejne pasy ruchu — powiedział wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Wprowadzony decyzją rządu bezpłatny przejazd A1 na odcinku koncesyjnym Gdańsk – Toruń obowiązuje od 4 września 2023 r. od godziny 12:00 i będzie funkcjonował przez wszystkie dni tygodnia dla pojazdów osobowych o dwóch osiach oraz motocykli. Możliwość darmowego przejazdu nie będzie dotyczyć pojazdów samochodowych o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koło bliźniacze oraz pojazdów samochodowych o dwóch osiach z przyczepami.

Prawo do uzyskania bezpłatnego przejazdu będzie przysługiwać na podstawie tzw. biletu zerowego. Przy wjeździe na autostradę trzeba będzie pobrać bilet, a następnie wręczyć go inkasentowi na zjeździe.

Kierowcy zarejestrowani w systemie AmberGO, który pozwala na identyfikację numerów rejestracyjnych bez konieczności pobrania biletu, będą podjeżdżać pod szlaban na zjeździe i po zapaleniu się zielonej lampki będą kontynuować dalszą podróż bez naliczenia opłaty za przejazd.

Niepobieranie opłat na A1 ma na celu realizację konsekwentnej polityki, prowadzonej od 8 lat, zakładającej zapewnienie bezpieczeństwa użytkownikom dróg publicznych w Polsce oraz zwiększenie mobilności Polaków. Dodatkowo uchwała o bezpłatnej A1 ma na celu zaoszczędzenie przez kierowców pieniędzy wydawanych do tej pory na przejazd do pracy oraz na wakacje. Zniesienie opłat za przejazd aut osobowych i motocykli autostradami spowodowało przeniesienie na nie części ruchu z dróg alternatywnych. Już teraz przekłada się to na poprawę bezpieczeństwa na drogach położonych w okolicach autostrad, które były wybierane przez kierowców ze względu na opłaty autostradowe. Korzyści z takiego rozwiązania wiążą się ze znacznymi oszczędnościami dla osób często korzystających z autostrad.

 

Źródło: Ministerstwo Infrastruktury

 


Komentarze

Podobne informacje

[VIDEO] Coraz mniej spalin pod oknami - logistyka stawia na pojazdy elektryczne

[VIDEO] Coraz mniej spalin pod oknami - logistyka stawia na pojazdy elektryczne

2026-06-15 07:58:32

Zdaniem przedstawicieli branży logistycznej niskoemisyjne dostawy przesyłek są jednym z wiodących trendów, który będzie zyskiwał na znaczeniu. Firmy inwestują w elektryczne pojazdy i nowe rozwiązania dla logistyki miejskiej, chcąc ograniczać emisje i poprawiać efektywność transportu. DACHSER, który w tym roku obchodzi 20-lecie obecności w Polsce, w ubiegłym roku uruchomił w aglomeracji warszawskiej strefę dostaw realizowanych elektrycznymi pojazdami i zapowiada dalszy rozwój bezemisyjnych połączeń.

[VIDEO] Jeden bilet na kolej w całej Europie coraz bliżej. Trwają prace nad zwiększeniem ochrony praw pasażerów

[VIDEO] Jeden bilet na kolej w całej Europie coraz bliżej. Trwają prace nad zwiększeniem ochrony praw pasażerów

2026-06-10 17:20:19

Komisja Europejska chce uprościć zakup biletów na podróże kolejowe realizowane przez wielu przewoźników. Dzięki nowym przepisom pasażerowie mają móc kupić jeden bilet na całą trasę – także z przesiadkami i na połączenia międzynarodowe – oraz korzystać z szerszej ochrony w przypadku opóźnień czy odwołanych połączeń. Na poziomie regionalnym takie rozwiązania działają już z powodzeniem od lat. Problemem do rozwiązania wciąż pozostaje punktualność połączeń. Polska należy pod tym względem do krajów o dobrych wynikach. Dużo gorzej jest już na przykład w sąsiadujących z nami Niemczech.

[VIDEO] Jeden bilet na kolej w całej Europie coraz bliżej. Trwają prace nad zwiększeniem ochrony praw pasażerów

[VIDEO] Jeden bilet na kolej w całej Europie coraz bliżej. Trwają prace nad zwiększeniem ochrony praw pasażerów

2026-06-10 17:20:19

Komisja Europejska chce uprościć zakup biletów na podróże kolejowe realizowane przez wielu przewoźników. Dzięki nowym przepisom pasażerowie mają móc kupić jeden bilet na całą trasę – także z przesiadkami i na połączenia międzynarodowe – oraz korzystać z szerszej ochrony w przypadku opóźnień czy odwołanych połączeń. Na poziomie regionalnym takie rozwiązania działają już z powodzeniem od lat. Problemem do rozwiązania wciąż pozostaje punktualność połączeń. Polska należy pod tym względem do krajów o dobrych wynikach. Dużo gorzej jest już na przykład w sąsiadujących z nami Niemczech.

[VIDEO] Jeden bilet na kolej w całej Europie coraz bliżej. Trwają prace nad zwiększeniem ochrony praw pasażerów

[VIDEO] Jeden bilet na kolej w całej Europie coraz bliżej. Trwają prace nad zwiększeniem ochrony praw pasażerów

2026-06-10 17:20:19

Komisja Europejska chce uprościć zakup biletów na podróże kolejowe realizowane przez wielu przewoźników. Dzięki nowym przepisom pasażerowie mają móc kupić jeden bilet na całą trasę – także z przesiadkami i na połączenia międzynarodowe – oraz korzystać z szerszej ochrony w przypadku opóźnień czy odwołanych połączeń. Na poziomie regionalnym takie rozwiązania działają już z powodzeniem od lat. Problemem do rozwiązania wciąż pozostaje punktualność połączeń. Polska należy pod tym względem do krajów o dobrych wynikach. Dużo gorzej jest już na przykład w sąsiadujących z nami Niemczech.

[VIDEO] Przyszłość kolei w Polsce – jak szkoły i pracodawcy kształcą nowe pokolenie fachowców?

[VIDEO] Przyszłość kolei w Polsce – jak szkoły i pracodawcy kształcą nowe pokolenie fachowców?

2025-09-26 12:45:34

W ramach projektu „Porozumienie branżowe na rzecz kształcenia i szkolenia zawodowego”, realizowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, odbyło się spotkanie poświęcone branży transportu kolejowego.

Ponad tysiąc pojazdów terenowych trafi do żołnierzy Wojska Polskiego

Ponad tysiąc pojazdów terenowych trafi do żołnierzy Wojska Polskiego

2025-09-26 12:43:15

- Kolejny dzień i kolejna umowa na sprzęt dla Wojska Polskiego podpisana z polską firmą. (...) Wybieramy to, co jest najlepsze. W tym roku jest umowa ramowa na dostawę pojazdów dla Wojska Polskiego z Siemianowic Śląskich, ale będzie także umowa wykonawcza. Przemysł zbrojeniowy musi być kołem napędowym naszej gospodarki - mówił wicepremier W. Kosiniak-Kamysz podczas podpisania umowy ramowej na ponad 1200 pojazdów LEGWAN dla armii.

Ponad tysiąc pojazdów terenowych trafi do żołnierzy Wojska Polskiego

Ponad tysiąc pojazdów terenowych trafi do żołnierzy Wojska Polskiego

2025-09-26 12:43:15

- Kolejny dzień i kolejna umowa na sprzęt dla Wojska Polskiego podpisana z polską firmą. (...) Wybieramy to, co jest najlepsze. W tym roku jest umowa ramowa na dostawę pojazdów dla Wojska Polskiego z Siemianowic Śląskich, ale będzie także umowa wykonawcza. Przemysł zbrojeniowy musi być kołem napędowym naszej gospodarki - mówił wicepremier W. Kosiniak-Kamysz podczas podpisania umowy ramowej na ponad 1200 pojazdów LEGWAN dla armii.

Ponad tysiąc pojazdów terenowych trafi do żołnierzy Wojska Polskiego

Ponad tysiąc pojazdów terenowych trafi do żołnierzy Wojska Polskiego

2025-09-26 12:43:15

- Kolejny dzień i kolejna umowa na sprzęt dla Wojska Polskiego podpisana z polską firmą. (...) Wybieramy to, co jest najlepsze. W tym roku jest umowa ramowa na dostawę pojazdów dla Wojska Polskiego z Siemianowic Śląskich, ale będzie także umowa wykonawcza. Przemysł zbrojeniowy musi być kołem napędowym naszej gospodarki - mówił wicepremier W. Kosiniak-Kamysz podczas podpisania umowy ramowej na ponad 1200 pojazdów LEGWAN dla armii.

Ponad tysiąc pojazdów terenowych trafi do żołnierzy Wojska Polskiego

Ponad tysiąc pojazdów terenowych trafi do żołnierzy Wojska Polskiego

2025-09-26 12:43:15

- Kolejny dzień i kolejna umowa na sprzęt dla Wojska Polskiego podpisana z polską firmą. (...) Wybieramy to, co jest najlepsze. W tym roku jest umowa ramowa na dostawę pojazdów dla Wojska Polskiego z Siemianowic Śląskich, ale będzie także umowa wykonawcza. Przemysł zbrojeniowy musi być kołem napędowym naszej gospodarki - mówił wicepremier W. Kosiniak-Kamysz podczas podpisania umowy ramowej na ponad 1200 pojazdów LEGWAN dla armii.

Ponad tysiąc pojazdów terenowych trafi do żołnierzy Wojska Polskiego

Ponad tysiąc pojazdów terenowych trafi do żołnierzy Wojska Polskiego

2025-09-26 12:43:15

- Kolejny dzień i kolejna umowa na sprzęt dla Wojska Polskiego podpisana z polską firmą. (...) Wybieramy to, co jest najlepsze. W tym roku jest umowa ramowa na dostawę pojazdów dla Wojska Polskiego z Siemianowic Śląskich, ale będzie także umowa wykonawcza. Przemysł zbrojeniowy musi być kołem napędowym naszej gospodarki - mówił wicepremier W. Kosiniak-Kamysz podczas podpisania umowy ramowej na ponad 1200 pojazdów LEGWAN dla armii.



2